Jdi na obsah Jdi na menu

BLOGY

Je dům svépomocí opravdu levnější?

Zatím co v dobách nedávno minulých si lidé často stavěli své domy svépomocí za pomoci celého příbuzenstva, tak nyní častěji stavebníci přenechávají výstavbu specializovaným firmám.

Má to hned několik důvodů. Zatím co výstavba svépomocí opravdu v přímých nákladech nákupu materiálů může vypadat velmi lákavě, tak je třeba připočítat i nepřímé náklady, které celkovou stavbu prodraží.

Například málokdo se může věnovat náročné práci stavby a přitom plnohodnotně zvládat své vlastní zaměstnání. Také je třeba se věnovat rodinnému životu a také v neposlední řadě nezapomínat na potřebu kvalitního odpočinku.

Je pouze na nás abychom zvážili, zda rozdělit své síly mezi budování svého vlastního hnízda a naše zaměstnání, nebo přenechat své starosti se stavbou domu specializované firmě. Zda pro nás bude ve finále opravdu levnější si postavit dům sám, nebo raději investovat drahocenný čas a sílu do profesního růstu v zaměstnání nebo například do rozšíření podnikatelských aktivit a nových příležitostí.

Je třeba si otevřeně přiznat, že stavba domu je opravdu náročná jak na čas tak i na fyzickou sílu. Svépomocní stavebníci často věnují celé roky tomu aby dostavěli svůj dům.

 

A co v případě sjednané hypotéky, kdy lidé souběžně stavějí dům, platí splátky hypotéky a přitom bydlí v drahém pronájmu? Často jsou ve velikém stresu, protože každý měsíc navíc v pronájmu stojí nemalé peníze.

Stres už si nejednou vybral svou daň ve formě ochromeného zdraví a rozbitých vztahů.

Stavba svépomocí jistě přináší veliké uspokojení pocitu „zvládl jsem to!“. Ale je třeba zvážit všechna pro a proti než se rozhodneme. Při rozhodování se nenechme zmást podbízivými reklamami, že „stavět je pouhá hračka“.

Každá práce něco stojí a stavět svépomocí se stává luxusem, který si málokdo může dovolit.

 

 

Jaká je životnost dřevostavby?

To je častá otázka. Životnost moderní dřevostavby je srovnatelná se zděným domem. Skutečnou životnost domu neovlivňuje to zda dům je ze dřeva nebo z cihel, ale to, jak se o dům staráme. Pokud se v domě bydlí, topí se, větrá, staráme se o to aby nezatékalo do střechy a nebyla narušená fasáda tak životnost dřevostavby je i několik století.

Samozřejmě, že zhruba každých 25 až 30 let vyžaduje dům rekonstrukci, kdy je třeba vyměnit okna, opravit fasádu, střechu apod. tak, aby nám dům dlouho sloužil.

Také každá nová generace má svůj vlastní názor na bydlení a chce bydlet v moderním domě, nebo alespoň dům zmodernizovat dle nejnovějších trendů. K tomu také přispívá v moderní době rychlý a progresivní rozvoj doplňkových technologií, například rekuperace (větrání), vytápění, stínící technologie, inteligentní elektroinstalace apod.

Z tohoto pohledu je mnohem praktičtější dřevostavba, protože častokrát se rekonstrukce provádí „za provozu“, kdy se v domě stále bydlí a odpadají vám tak v dřevostavbě náročné bourací práce, kdy se všude práší a potřebujete silné stroje a nástroje. Rekonstrukce je tak rychlejší a snadnější.

Pro příklad mnohem snadněji provedete rozvedení centrální rekuperaci v dřevostavbě než ve zděném domě.

A kdyby se snad v budoucnosti vaši potomci rozhodli dům zcela přestavět dle vlastních představ tak vám budou vděčni, že jste zvolili právě dřevostavbu. Usnadníte jím tím mnoho práce a ušetříte peníze.

                                                                                                           

                                                                                                    Autor: SIPs DŘEVOSTAVBY, A. Procházka